WARSZTATY PRZYRODNICZE

Zapraszam na prowadzone z pasją, wyjątkowe warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozwijam ciekawość poznawczą, ćwiczę małą motorykę, zarażam przyrodniczą pasją, obalam mity, pomagam tworzyć pomoce naukowe i przeciwdziałam Zespołowi Deficytu Natury już u około 55 000 osób.

Uczę przez zmysły. Na zajęciach słuchamy głosów polskich zwierząt, przyglądamy się, a nawet dotykamy zgromadzonych eksponatów. Dla chętnych są m.in. pióra, skrzydła, gniazda, drewno, szyszki, liście, kora, korzenie, a dla najodważniejszych czaszki, wypluwki, kości i szpony. W czasie warsztatów używamy pomocy naukowych, tj. lornetek, lup, zbiorów entomologicznych, naturalnej wielkości gipsowych tropów zwierząt, drewnianych budek lęgowych, wydruków, kolorowanek i wycinanek, a także bawimy się tematycznymi zabawkami.

Warsztaty prowadzę w niewielkich grupach (o liczebności klasy), a spotkania trwają około 40 minut. Metodyczny i merytoryczny poziom zajęć dostosowuję do wieku uczestników. Przyjeżdżam do Państwa chwilę przed umówionym czasem rozpoczęcia, aby w jednej sali przygotować eksponaty do wybranego tematu. Prowadzę spotkanie z pierwszą grupą, następnie na jej miejsce wchodzi druga, trzecia itd. Wystawiam faktury, a koszt zajęć zależy od ilości uczestników, najczęściej kilka złotych od dziecka. WAŻNA AKTUALIZACJA: ze względu na sytuację epidemiologiczną szczegóły dotyczące rygoru sanitarnego, sposobu prowadzenia zajęć i elementów warsztatów ustalam indywidualnie z każdą jednostką tak, aby działać zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Eksponaty prezentowane podczas spotkań są legalne. Pozwolenie na ich przetrzymywanie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie (to zwykle ofiary: kolizji z szybami, samochodami oraz wychodzących kotów). Do warsztatów używam papieru certyfikowanego, a do druków niebielonego, makulaturowego.

1) Skrzydlate myśli. Zajęcia, na których przybliżane są tajemnice ptaków. Dowiemy się, co im pomaga w lataniu, a dzięki naturalnym eksponatom zerkniemy do ich gniazd oraz przyjrzymy się jak różnorodne są ptasie nogi, pióra, skrzydła i dzioby. Poznamy rekordzistów: największe, najcięższe, najmniejsze, a także najmądrzejsze krajowe gatunki. Od 4 do 99 roku życia.

2) Głodne brzuszki. W okresie jesienno-zimowym polecam temat dokarmiania ptaków. Zagramy w grę, dowiadując się kto i dlaczego odlatuje na zimę. Zastanowimy się czy, czym i kiedy dokarmiać ptaki. Własnymi rękami stworzymy wypełnione przysmakami karmniki typu dzwonek, a uczestnicy zabiorą je ze sobą by służyły przyrodzie. Od 4 do 99 roku życia.
Te warsztaty, z pewnymi modyfikacjami, dostępne są w wersji on-line dla przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej za pomocą platformy Zoom, Microsoft Teams czy innej zgodnie z ustaleniami.

3) Na cztery łapy. Sprawdzimy jak ssaki radzą sobie w zimie. Zajrzymy w zęby bobra, wyobrazimy sobie lisią norę, usłyszymy głosy, obejrzymy gipsowe tropy i poznamy sylwetki niedźwiedzia oraz łosia. Na koniec, każde dziecko zrobi dla siebie „rękawiczkę”, czyli zakładaną na rękę łapę niedźwiedzia w naturalnej skali. Od 4 do 99 roku życia.

4) W słowach kilku o rysiu i wilku. To warsztaty pełne emocji oraz zagadek. O życiu drapieżników i roślinożerców mówię w akompaniamencie ich głosów. Ponadto dzieci robią zestaw gipsowych odlewów tropów zwierząt w skali 1:1 dla swojej grupy. To świetne zabawki oraz narzędzie pracy dla nauczyciela w jednym. I oczywiście pamiątka po spotkaniu. Od 4 do 99 roku życia.

5) Chata dla zwierzaka. Aby lepiej zrozumieć znaczenie drewnianych budek lęgowych polecam zajrzeć w ich głąb. Zamienimy się w popielicę i bawiąc się wspólnie przeżyjemy rok jej życia. Rozwieję kilka mitów związanych z nietoperzami oraz sprawdzimy jak one śpią. Na własne oczy zobaczymy także kwadratowe gniazdo sikorki. Od 4 do 99 roku życia.

6) Zielony mundur. Dowiemy się na czym polega praca leśnika, komu jest potrzebna i jaki nosi przy sobie ekwipunek. Dzięki drewnie, korzeniom, korze i liściom poznamy kilka podstawowych gatunków drzew. Zajrzymy do domu malutkiego kornika i wielkiej żerdzianki. Pobawimy się też zabawkowym samochodem z pełnym załadunkiem drewna. Od 4 do 99 roku życia.

7) Sóweczki. Nowość. Za pomocą pacynki sowy „Asi”, a także „Bubiego” i „Flamy” (eksponatów puchacza i płomykówki) poznamy życie tych ptaków. Damy sobie szansę posłuchać głosów, poczuć ich miękkie pióra, a podczas zabawy „Łowcy” przekonamy się jak zdobywają pożywienie. Każdego czekać także będzie zadanie stworzenia sowich masek. Od 4 do 99 roku życia.

Zajęcia od 10 do 99 roku życia – temat 8 i 9.
UWAGA! Proszę wybrać wariant: podstawowy (lekcyjny 45 min) albo zaawansowany (wydarzenie 1,5h) lub indywidualny (na klasowej wycieczce, bądź dla rodzin z dziećmi lub wyłącznie dorosłych wraz z wyprawą do lasu 3-4h).

8) Sowy – doskonali łowcy. To jedna z moich ulubionych grup zwierząt. Poznamy ich wygląd, sekrety i umiejętności. Dotkniemy piór, przyjrzymy się skrzydłom, czaszkom, zaprezentuję ich głosy, sprawdzimy, czy mają ostre szpony i co jedzą na obiad. Wszystko to dzięki ogromnej ilości naturalnych eksponatów.

9) Krok w trop. To warsztaty dla najodważniejszych. Czekać nas będzie nietypowe szkolenie z rozpoznawania gatunków ssaków. Podczas kilku konkurencji poznamy wiernie odwzorowane gipsowe tropy w naturalnej skali, czaszki, poroża i kupy zwierząt. Czyli coś, co tropiciele lubią najbardziej.