WARSZTATY PRZYRODNICZE

Zapraszam na prowadzone z pasją, wyjątkowe warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozwijam ciekawość poznawczą, ćwiczę małą motorykę, zarażam przyrodniczą pasją, obalam mity, pomagam tworzyć pomoce naukowe i przeciwdziałam Zespołowi Deficytu Natury już ponad 70 000 osób.

Uczę przez zmysły. Na zajęciach słuchamy głosów polskich zwierząt, przyglądamy się oraz dotykamy zgromadzonych eksponatów. Dla chętnych są m.in. pióra, skrzydła, gniazda, drewno, szyszki, liście, kora, korzenie, a dla najodważniejszych czaszki, wypluwki, kości i szpony. W czasie warsztatów używamy pomocy naukowych, tj. lornetek, lup, zbiorów entomologicznych, naturalnej wielkości gipsowych tropów zwierząt, drewnianych budek lęgowych, wydruków, kolorowanek i wycinanek, a także bawimy się tematycznymi zabawkami.

Warsztaty prowadzę w niewielkich grupach (o liczebności klasy/oddziału), a spotkania trwają około 45 minut. Przyjeżdżam do Państwa chwilę przed umówionym czasem, aby w jednej sali przygotować eksponaty do tematu z którym pracuję cały dzień. Prowadzę spotkanie z pierwszą grupą, następnie po krótkiej przerwie na jej miejsce wchodzi druga, potem trzecia itd. Metodyczny i merytoryczny poziom zajęć dostosowuję do wieku uczestników. Wystawiam faktury, a koszt zajęć zależy od ilości uczestników, odległości i wybranego warsztatu.

Eksponaty prezentowane podczas spotkań są legalne. Pozwolenie na ich przetrzymywanie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie (to zwykle ofiary: wychodzących kotów, kolizji z szybami oraz samochodami). Do lekcji używam papieru certyfikowanego, a do dokumentów niebielonego, makulaturowego.

1) Skrzydlate myśli. Zajęcia, na których przybliżane są tajemnice ptaków. Dowiemy się, co im pomaga w lataniu, a dzięki naturalnym eksponatom zerkniemy do ich gniazd oraz przyjrzymy się jak różnorodne są ptasie nogi, pióra, skrzydła i dzioby. Poznamy rekordzistów: największe, najcięższe, najmniejsze, a także najmądrzejsze krajowe gatunki. Od 4 do 99 roku życia.

2) Głodne brzuszki. W okresie jesienno-zimowym polecam temat dokarmiania ptaków. Zagramy w grę, dowiadując się kto i dlaczego odlatuje na zimę. Zastanowimy się czy, czym i kiedy dokarmiać ptaki. Własnymi rękami stworzymy wypełnione przysmakami karmniki typu dzwonek, a uczestnicy zabiorą je ze sobą by służyły przyrodzie. Od 4 do 99 roku życia.

3) Na cztery łapy. Sprawdzimy jak ssaki radzą sobie w zimie. Zajrzymy w zęby bobra, wyobrazimy sobie lisią norę, usłyszymy głosy, obejrzymy gipsowe tropy i poznamy sylwetki niedźwiedzia oraz łosia. Na koniec, każde dziecko zrobi dla siebie „rękawiczkę”, czyli zakładaną na rękę łapę niedźwiedzia w naturalnej skali. Od 4 do 99 roku życia.

4) W słowach kilku o rysiu i wilku. To warsztaty pełne emocji oraz zagadek. O życiu drapieżników i roślinożerców mówię w akompaniamencie ich głosów. Ponadto dzieci robią zestaw gipsowych odlewów tropów zwierząt w skali 1:1 dla swojej grupy. To świetne zabawki oraz narzędzie pracy dla nauczyciela w jednym. I oczywiście pamiątka po spotkaniu. Od 4 do 99 roku życia.

5) Chata dla zwierzaka. Aby lepiej zrozumieć znaczenie drewnianych budek lęgowych polecam zajrzeć w ich głąb. Zamienimy się w popielicę i bawiąc się wspólnie przeżyjemy rok jej życia. Rozwieję kilka mitów związanych z nietoperzami oraz sprawdzimy jak one śpią. Na własne oczy zobaczymy także kwadratowe gniazdo sikorki. Od 4 do 99 roku życia.

6) Zielony mundur. Dowiemy się na czym polega praca leśnika, komu jest potrzebna i jaki nosi przy sobie ekwipunek. Dzięki drewnie, korzeniom, korze i liściom poznamy kilka podstawowych gatunków drzew. Zajrzymy do domu malutkiego kornika i wielkiej żerdzianki. Pobawimy się też zabawkowym samochodem z pełnym załadunkiem drewna. Od 4 do 99 roku życia.

7) Sóweczki. Za pomocą pacynki sowy „Asi”, a także „Bubiego” i „Flamy” (eksponatów puchacza i płomykówki) poznamy życie tych ptaków. Damy sobie szansę posłuchać głosów, poczuć ich miękkie pióra, a podczas zabawy „Łowcy” przekonamy się jak zdobywają pożywienie. Każdego czekać także będzie zadanie stworzenia sowich masek. Od 4 do 99 roku życia.

8) Sensoludki. Nowość. Te warsztaty zależą od pory roku i opierają się na sensoryce oraz równowadze zdecydowanie bardziej niż pozostałe. Dzieci podczas wspólnej zabawy mają możliwość przejść boso po elementach przyrody, które przywiozę ze sobą (szyszki, liście, mech, kora, patyki itp), a następnie omawiam ich znaczenie w ekosystemie.

Zajęcia od 10 do 99 roku życia – temat 9 i 10.
UWAGA! Proszę wybrać wariant: podstawowy (lekcyjny 45 min) albo zaawansowany (wydarzenie 1,5h) lub indywidualny (na klasowej wycieczce, bądź dla rodzin z dziećmi lub wyłącznie dorosłych wraz z wyprawą do lasu 3-4h).

9) Sowy – doskonali łowcy. To jedna z moich ulubionych grup zwierząt. Poznamy ich wygląd, sekrety i umiejętności. Dotkniemy piór, przyjrzymy się skrzydłom, czaszkom, zaprezentuję ich głosy, sprawdzimy, czy mają ostre szpony i co jedzą na obiad. Wszystko to dzięki ogromnej ilości naturalnych eksponatów. Dla wariantu indywidualnego bonus w postaci nocnej wyprawy do lasu.

10) Krok w trop. To warsztaty dla najodważniejszych. Czekać nas będzie nietypowe szkolenie z rozpoznawania gatunków ssaków. Podczas kilku konkurencji poznamy wiernie odwzorowane gipsowe tropy w naturalnej skali, czaszki, poroża oraz kupy zwierząt (czyli coś, co tropiciele lubią najbardziej). Dla wariantu indywidualnego bonus w postaci tropienia zwierząt w terenie.